Home > The Anderson Experience > CCAs > CCA Training Time-Table 2021

CCA Training Time-Table 2021


CCA

DAYS

GROUPS INVOLVED

TEACHERS-IN-CHARGE

Anderson Science Academy

Mon

Wed

All

All

Mdm Cheong Shi Ya Sheena (OIC)
Mr Lim Guo Xian Andrew
Mdm Lum Yoke Wah
Mr Richmond Ang Dy

Art Club

Mon

All

Mr Hairol Mohamed Hossain (OIC)
Mrs Kan-Sua Shuying Michelle

Anderson Theatre Circle

Mon

Fri

All

All

Mdm Ong Piak Yun Trixie (OIC)
Mr Aminurashid Bin Juma’at
Ms Wang Sichuan

Concert Band

Mon

Fri

All

All

Mr Goh Shiming Gavin (OIC)
Mdm Ramaiah Pandimeenal
Ms Tan Wei Ern Pearlin
Mrs Wong Xiu Wen

Basketball

Mon

Wed

All

All

Mr Chen Shoujie Colin (OIC)
Mr Lee Chen Beng
Mdm Liu Yirui
Ms Shong Kaiting Grace

Chinese Dance (Girls)

Mon

Fri

All

All

Ms Gao Wei Wei (OIC)
Mrs Ang Mei Lin Amy
Mdm Ong Qiulin

Choir

Mon

Fri

All

All

Ms Yeow Swee Li (OIC)
Mdm Teh Sok Hoon

Football (Boys)

Mon

Wed

Fri

Sec 1, 2 & 4

Sec 1, 3 & 4

Sec 2 & 3

Mr Wong Foo Kit (OIC)
Mr Suranteran s/o Loganathan
Mr Teo Siang Yang

Girl Guides

Mon

Fri

All

All

Ms Mardhiah Binti Mohd Said (OIC)
Ms Filzatul Azreen Bte Gazali
Ms Jess New Jue Shi

Ms Syazwani Binte Md Roslan
Ms Wong Li Yi Petrina

Environmental Science
(Green Club)

Mon

All

Mdm Ho Hui Zheng Shirley (OIC)
Mdm Loo Huang Yi

Infocomm Technology

Mon

Fri

All

Selected students

Mr Low Kok Ming (OIC)
Mrs Grace Priya Kharnan
Ms Tan Yin Wei

Malay Dance

Mon

Fri

All

All

Ms Siti Na'lmmatual Raudah (OIC)
Ms Karen Kang Hong Lin
Mrs Low Hui Ying

National Cadet Corps (NCC)

Mon

Wed

All

All

Mr Eu Lee Chung Don (OIC)
Mr Aaron Wong Whye Kit
Mr Lai Rher Wei
Mr Tay Jun Keat

Netball (Girls)

Wed

Fri

All

All

Mrs Goh Li Eng (OIC)
Mdm Mirshasha Bte Mohamed Taib
Mdm Noorlizasabariah Bte Ramli

National Police Cadet Corps (NPCC)

Mon

Fri

All

All

Ms Soh Wan Ting (OIC)
Mr Edmund Tan Yong Boon
Ms Lim Shan
Mr Tan Hong Yi Jacob

Robotics

Mon

Wed

All

All

Mr Ranganathan Jagan (OIC)
Mdm Lim Chew Yen
Mrs Greak Kumar
Mr Ng Weilun

Table Tennis (Girls)

Mon

Wed

Fri

Sec 1 & 2

Sec 3, 4 & 5

All

Mr Leong Kwong Tine Ken (OIC)
Mrs Guo Lilin Lilian
Mr Wong Teck Hock

Volleyball (Girls)

Mon

Fri

All

All

Mr Low Mingsheng Benedict (OIC)
Mrs Goh Li Jun Winnie
Mdm Lenny Tusya

Wushu

Mon

Wed

All

All

Mr Neo Eng Hup Edward (OIC)
Mr Benedict Ng Ming Zhong
Mdm Zhang Liya